فراخوان نخستین جشنواره فرهنگی هنری تیکا تلنت
ویژه گروه های سنی 5 تا 18 سال

مقدمه :

جشنواره ” تیکا تلنت”  با هدف کشف  و پرورش استعدادهای هنری کودکان و نوجوانان  و ارایه راهکاری عملی و کاربردی برای بر طرف شدن نگرانی والدینی که فرزندشان زمان زیادی را با گوشی سپری می کند، برگزار می گردد.
این ویدیو را ببینید
 
 
برگزار کنندگان در نظر دارند تا با آموزش های کیفی و مفید، شرایطی را فراهم نمایند تا کودکان و نوجوانان علاقمند به هنر، ضمن کشف استعداد هنریشان،  بیاموزند که چگونه از گوشی های همراه خود در جهت رشد و توسعه ی مهارت های هنری، فردی و اجتماعی شان استفاده کنند .
همچنین قصد دارند با برگزاری دوره های آموزشی در رشته های: فن بیان و سخنوری، نقاشی فیزیکال و دیجیتال، عکاسی و فیلمسازی با موبایل – که بخش های جشنواره نیز می باشند –  به والدین راهکاری عملی و موثر ارایه دهند تا به جای گرفتن این ابزار از دست فرزندشان – که در زمان حاضر تقریبا غیر ممکن است- با همراهی و همکاری، فرصتی را ایجاد کنند که ضمن ایجاد یک ارتباط کیفی و موثر در خانواده، فرزندشان اثری هنری خلق کرده و یا با استفاده از این آموزه ها، مهارتی برای تولید محتوای مورد نیاز جهت ارایه پروژه های علمی یا درسی خود، بدست آورد.ما در این جشنواره تلاش می کنیم تا با کمک اساتید بنام و با تجربه در رشته های فوق،  شرایطی را فراهم نماییم تا همه شرکت کنندگان ” ترین ” خودشان باشند.با افتخار موسسه فرهنگی هنری شیدنگاران و موسسه لنسر شریف، برگزارکنندگان جشنواره فرهنگی هنری تیکا تلنت، با تمرکز بر اهداف زیر از کودکان و نوجوانان عزیز سرزمینمان دعوت می نمایند تا در این رویداد شرکت کنند .

اهداف جشنواره :

 1. کشف کودکان و نوجوانان مستعد در حوزه هنر.
 2. پرورش استعداد شرکت کنندگان از طريق برگزاري کارگاه هاي آموزشي قبل و بعد از جشنواره.
 3. هدفمند سازی کودکان و نوجوانان در استفاده از تکنولوژی و شبکه های اجتماعی در مسیر معرفی صحیح توانمندی هایشان.
 4. ترويج و آموزش استفاده صحيح از امکانات و ابزار موجود مانند رايانه و گوشي هاي هوشمند در جهت رشد و تبلور خلاقيت و استعداد های هنری کودکان و نوجوانان .
 5. ايجاد زمينه هاي ورود به بازار کار حرفه اي براي برگزيدگان و هنرجویان مستعد.
 6. تعامل با کليه ي رويدادهاي استعداد یابی در حوزه کودک و نوجوان به منظور ايجاد يک جامعه هدفمند .
 7. تشکيل آژانس استعداد هاي برتر حوزه کودک و نوجوان در هنر .
 8. کمک به ايجاد و افزايش اعتماد به نفس و عزت نفس کودکان و نوجوانان با توجه مثبت دادن به توانمندي هاي آنها.
 9. ايجاد فضاي شاد و تعاملي براي کودکان و نوجوانان با خانواده هايشان در طول برگزاري جشنواره .
 10. ايجاد بستري براي تعامل و انتقال تجربيات پيشکسوتان و چهره های مطرح هر رشته به شرکت کنندگان و حاضران در جشنواره.
 11. کشف استعدادهاي برتر کودک و نوجوان مناطق کمتر برخوردار و جذب حامی برای پرورش آنها.

هیات انتخاب و داوری آثار جشنواره:

آثار ارسالی به دبیرخانه ابتدا توسط هیات انتخاب بررسی می گردد.

هیات انتخاب و داوری :

آثار هر بخش ابتدا توسط هیات انتخاب در سه سطح دسته بندی شده و آثار سطح نقره ای و طلایی به مرحله داوری ارسال می شوند

داوران هر بخش از چهره های مطرح و حرفه ای همان رشته می باشند که در زمینه کودک و نوجوان نیز تخصص داشته و این گروه سنی را به خوبی می شناسند.

آثار پس از اعلام فراخوان مرحله اول در سه سطح دسته بندی می شوند:

طلایی   : آثار منتخب این بخش ، مستقیما به مرحله داوری نهایی راه پیدا می کنند .

نقره ای : شرکت کنندگانی که آثارشان در این سطح ارزیابی شده امکان ورود به داوری نهایی را دارند اما در صورت شرکت در کارگاه های استعداد پروری این فرصت به آنها داده می شود تا یک اثر جدید را جایگزین اثر قبلی کرده و با آن اثر وارد مرحله داوری نهایی شوند.

برنزی: اثر آنها مورد پذیرش قرار نگرفته، اما می توانند با ارتقای سطح کیفی کارشان، پس از اعلام فراخوان مرحله دوم، اثر جدیدی ارسال نمایند.

توضیح: شرکت کنندگان نقره ای و برنزی که در کارگاه های استعداد پروری  شرکت کرده اند در صورت تمایل به ارسال اثر جدید به دبیرخانه، نیاز به پرداخت هزینه شرکت در جشنواره نداشته و می تواند اثر یا آثار  جدید خود را در پنل شخصیشان جایگزین کنند.

داوری :

داوران هر بخش،  آثار سطح طلایی و نقره ای را بر اساس  گروه بندی های سني زیر داوری می کنند:

بخش کودکان : 5 تا 7 ،  8 تا 10 سال

بخش نوجوانان : 11تا 14سال، 15 تا 18 سال

هر بخش  جشنواره به طور مجزا،  3 داور حرفه ای و متخصص در همان بخش را دارد که  مطابق با اهداف و موضوع جشنواره      ” ترین های ” هر بخش را به شرح  زیر با توجه به گروه های سنی مشخص شده ، انتخاب می کنند.

 • خلاقانه ترین اثر در بخش نقاشی فیزیکال و دیجیتال
 • تکنیکی ترین عکس موبایلی
 • اثر گذارترین فیلم کوتاه موبایلی
 • خوش بیان ترین سخنور

توضیح: منتخب های طلایی و نقره ای بخش های نقاشی، عکاسی و فیلم،  قبل از جشنواره داوری می شوند، اما منتخبین بخش “خوش بیان ترین سخنور”  در طول برگزاری جشنواره به صورت زنده در حضور داوران و تماشاچیان اجرا خواهند داشت و داوران برگزیدگان  خود را در آن روز انتخاب می کنند.

داوری مردمی

کلیه بازدید کنندگان حضوری و مجازی می توانند از طریق سامانه پیامکی که در جشنواره اعلام می شود به برگزیدگان خود در هر بخش در مدت برگزاری جشنواره رای بدهند.

شرایط و نحوه شرکت در جشنواره:

 

شرایط عمومی :

 • پس از ثبت نام در سایت  tikatalent.com  و انتخاب بخش مورد نظر می توانید مطابق مراحل و شرایط اعلام شده آثار خود را بارگذاری نمایید.
 • شرکت کنندگان بعد از اعلام فراخوان اول ( اسفند 1402 تا 30 اردیبهشت 1403 ) می توانند در هر چهار بخش، مطابق با قوانین همان بخش، آثار خود را ارسال نمایند .فقط در فراخوان اول، هزینه ثبت نام جشنواره برای هر شرکت کننده در تمام بخش ها ، 200.000 تومان است اما در فراخوان دو م که تیرماه اعلام می گردد برای شرکت در هر بخش جداگانه باید مبلغ ثبت نام پرداخت گردد.
  نکته مهم:بعد از ثبت نام  امکان عودت وجه وجود ندارد.
 • کلیه شرکت کنندگان باید پس از ثبت نام در سایت جشنواره، آثار خود را طبق شرایطی که گفته شده در بخش های مورد نظر بارگزاری نمایند.
 • کلیه آثار ارسالی باید در فاصله سال های 1402 تا تیر 1403 گرفته شده باشند.
 • شرکت کننده این حق را  به برگزار کننده می دهد که آثار منتخب را برای مصارف  آموزشی- نمایش عمومی- تشویقی- تبلیغاتی -نمایشگاه های استانی-آرشیوی- تحقیقی و مواردی که به صلاحدید برگزار کننده برسد،  با اسم پدیدآورنده اثر، استفاده نماید.
 • از آثار راه یافته در سایت، کتاب  فیزیکی جشنواره ( در صورتیکه چاپ شود)  و کلیه ی فضا های مرتبط با جشنواره  با ذکر نام پدید آورنده استفاده می گردد.
 • در صورتیکه کتاب فیزیکی جشنواره چاپ شود به همه شرکت کنندگان که آثارشان به جشنواره راه یافته  همراه با گواهی شرکت یک جلد کتاب هم اهدا می گردد در غیر اینصورت کتاب دیجیتال به شرکت کننده ها اهدا خواهد شد.
 • تصمیم گیری در مورد مسایل پیش بینی نشده بر عهده برگزارکنندگان می باشد.

جوایز و هدایا :

 • در این جشنواره همه برنده هستند. به همه شرکت کنندگانی که آثارشان به جشنواره راه یافته، گواهی شرکت در رویداد و هدایایی به ارزش 200 هزار تومان اهدا   می شود .

 • در هر بخش،  3  نفر به عنوان ” ترین ” توسط هیات داوران انتخاب شده و لوح تقدیر به همراه تندیس جشنواره و مبلغ 50.000.000 ریال به آنها  اهدا می گردد.

 •  هر بخش یک منتخب مردمی دارد که بورسیه استفاده از دوره های آموزشی پیشرفته را به طور کامل دریافت خواهد نمود.

 •  حامیان جشنواره نیز می توانند به منتخبان خود در هر بخش، جوایزی اهدا نمایند و یا از آنها برای شرکت در فعالیت های حرفه ای دعوت کنند.

موضوع و بخش های جشنواره:

کلیه شرکت کنندگان اولین جشنواره تیکا تلنت می توانند آثار خود را با موضوع ” زندگی … من “ در بخش های زیر ارسال نمایند:

توضیح: منظور از سه نقطه در موضوع این است که شرکت کنندگان می توانند جای خالی را با اسمی مانند:

 • زندگی مادر من
 • زندگی پدر بزرگ من
 • زندگی جوجه من
 • زندگی خود من
 • و…. هر کسی یا چیزی که در زندگی فرد تاثیر گذار است پر کند و در آن زمینه اثر یا آثار خود را ارسال نماید.

بخش های جشنواره :

 1.  نقاشی (فیزیکال یا دیجیتال)
 2. عکس موبایلی
 3.  فیلم کوتاه موبایلی ( داستانی ، مستند، استاپ موشن)
 4. فن بیان و سخنوری

نکته مهم اول: برای مشاهده اطلاعات بیشتر و دیدن آموزش های مرتبط،  روی نام هر بخش  در بالا، کلیک کنید.

و نکته هم دوم: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اهمیت و چگونگی شکل گیری جشنواره،  این ویدیو رو تا آخر ببینید.

 

Scroll to Top
اسکرول به بالا